x
انزلی اولین شهر هوشمند کشور مجهز به سامانه ایرانسل

شنبه 02 اردیبهشت 1396
بازدید: 2423 بار

ایرانسل اولین پروژه شهر هوشمند خود را همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان گیلان، در منطقه آزاد انزلی راه‌اندازی کرد. با یوتاب همراه باشید..

به گفته ایرانسل، سامانه‌ی شهر هوشمند برای اولین بار در ایران و بر اساس اینترنت اشیا (IoT) راه‌اندازی شده است. این سامانه، هماهنگی و یکپارچه‌سازی خدمات شهری را بصورت هوشمند فراهم می‌کند.

در فاز اول این پروژه برای ارائه‌‌ی خدماتی مانند مدیریت هوشمند پسماند شهرى، آبیاری بهینه‌ی فضاهای سبز، اندازه‌گیری سطح آب مخازن و در فاز بعدی برای خدماتی نظیر مدیریت هوشمند روشنایی معابر، مدیریت پارکینگ‌های شهری، پایش کیفیت هوا و سرعت وزش باد برنامه‌ریزی شده است.

ایرانسل سامانه‌ی هوشمند پرداخت در بستر NFC را نیز در در این شهر راه‌اندازی نموده است. این سامانه برای اولین بار در دهه‌ی فجر توسط این اپراتور و شرکت فناپ در شهر اهواز رونمایی شده و با همکارى سازمان منطقه آزاد انزلى و بر بستر شبکه ارتباطى ایرانسل به بهره‌بردارى رسیده است. با استفاده از این سامانه، فضای امن و قابل اطمینان برای ارائه‌‌‌ی انواع خدمات پرداخت با سرعت و سهولت بیشتر فراهم مى‌شود. بر این اساس، درگاه‌های پرداخت منطقه آزاد از جمله گمرک، اماکن تفریحی، سالن‌های همایش و … به این فناوری مجهز خواهند شد.

لازم بذکر است، مناطق آزاد به‌عنوان پایگاهی برای اجرای دولت هوشمند و شهر هوشمند در نظر گرفته شده‌اند و قرار است پس از موفقیت در این مناطق، در تمام کشور اجرا شوند. راه اندازی شهر هوشمند ایرانسل در سفر روز دهم فروردین رئیس‌جمهور به استان گیلان برای افتتاح پروژه‌های بزرگ اقتصادی و زیربنایی انجام گرفت.