x
انواع نویز در دوربین های مداربسته چیست ؟

دو‌شنبه 23 مهر 1397
بازدید: 2531 بار

انواع نویز در دوربین های مداربسته...

 • نویز الکترونیکی:

این نویز معمولا به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر نشان می دهد. و به دلیل تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می آید ، پس دلیل اصلی به وجود آمدن نویز الکترونیکی در دوربین های مداربسته کم بودن نور در تصویر یا کم بودن حساسیت چیپ تصویر دوربین است.برای رفع این مشکل شما باید نور محیط نصب دوربین را افزایش دهید و یا از دوربین هایی استفاده کنید که حداقل نور مورد نیاز آنها کمتر باشد و یا کاهش دهنده نویز( DNR) به صورت دیجیتال داشته باشد.

 • نویز الکترومغناطیسی:

این نویز خود را معمولا به صورت خطوط یا موج در تصویر دوربین نشان می دهد. گاهی این امواج در طول صفحه تصویر حرکت می کنند.این نوع نویز می تواند به علت تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال به وجود آید.

وش های رفع نویز الکترومغناطیسی

 • درست وصل نشدن فیش ها و اتصالات :

در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC شما متصل نشده باشد سیگنال شما با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان می دهد. برای رفع این مشکل سعی کنید فیش های BNC را تعویض و کاملا دقیق وصل کنید.

 • مشکل در منبع تغذیه:

منبع تغذیه یا آداپتور شما هم می تواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین های شما باشد. در صورتی که امواج ولتاژ خروجی آداپتور زیاد تر از استاندارد باشد این امواج در تصویر خروجی دوربین شما تاثیر خواهند گذاشت.

 • عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی :

عبور کابل های تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای الکتریکی و … می تواند نویز زیادی در تصویر شما ایجاد کند.در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد.سعی کنید برای انتقال کابلهای از سینی و یا داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابل های برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی تاثیر خیلی زیادی دارد.

 • طولانی شدن مسیرهای کابل کشی:

در صورتی که مسیر کابل های شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید و یا از سری های پیشرفته تر از کابل تصویر استفاده کنید.در صورت طولانی شدن زیاد کابل همچنین می توانید از ویدئو بالن برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.

 • گرما و حرارت بالا :

همانطور که میدانید گرمای هوا مقاوت الکتریکی هادی ها را افزایش می دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال شما در طول مسیر بیشتر خواهد شد.سعی کنید کابلهای خود را دور از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد هوا انتقال دهید.

چطور نویز سیستم مداربسته خود را برطرف کنم؟

 • از ساده ترین روش ها شروع کنید. BNCهای خود را بررسی کنید
 • منبع تغذیه دوربین نویز دار را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
 • تمامی دستگاه های خود را در صورت برخورد بدنه دوربین یا فیش ها به فلزات آن قسمت را عایق کنید.
 • در صورت برطرف نشدن مشکل باید مسیر کابل کشی خود را عوض کنید یا از ویدئو بالون استفاده کنید.

آیا دوربین ها تحت شبکه هم مشکل نویز در تصویر را دارند؟

مشکل نویز در دوربین های تحت شبکه به دلیل نحوه ارسال و دریافت اطلاعات و مقاومت بسیار بالاتر آنها نسبت به نویزهای الکترومغناطیسی به وجود نمی آیدو در صورت بروز مشکل هم به جای وجود نویز در تصویر شما با کاهش سرعت در ارسال اطلاعات یا قطع موقت شبکه رو به رو خواهید شد.