x
قابليت تشخيص دستكاري Tamper Detection چگونه است؟

یکشنبه 22 مهر 1397
بازدید: 2301 بار

در مطلب گذشته در خصوص نکات کاربردی برای خرید دوربین مداربسته چیست؟ صحبت شد حالا به مطلب قابليت تشخيص دستكاري می پردازیم …. دوربین های مداربسته همواره در معرض دستکاری و تعرض سارقین و یا تکان های فیزیکی هستند که عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل تولیدکنندگان به این فکر افتادند تا با ابداع فناوری های مختلف این معضل را برطرف سازند. یکی از این قابلیت ها، فناوری Tamper Detection است که در ادامه به تشریح آن می پردازیم.

Tamper Detection یا قابلیت دستکاری چیست؟

همانطور که قبلا توضیح دادیم سیستم تجزیه و تحلیل VCA شامل زیرمجموعه های بسیاری است. قابلیت Tamper Detection نیز یکی از آنهاست که در دوربین های تحت شبکهموجود است با استفاده از این قابلیت اگر دوربین های مداربسته شما مورد دستکاری و تخریب قرار بگیرند بوسیله آلارم به شما اطلاع داده خواهد شد. بنابراین چنانچه فردی قصد خرابکاری و ایجاد اختلال در کار دوربین ها داشته باشد، آنها را جابجا کند و یا پوششی بر روی آن بگذارد دوربین آن را تشخیص داده و با به صدا درآوردن آلارم کاربر را مطلع می کند.

فعال سازی سیستم تشخیص دستکاری

در هنگام فعال نمودن قابلیت Tamper Detection در محیط نظارتی خود می بایست به نکات زیر توجه نموده و تنظیمات آن را بر اساس فاکتور هایی که برای سیستم نظارتی تان در نظر گرفته اید انجام دهید:

همانطور که می دانید در سیستم تجزیه و تحیل VCA قابلیت های زیادی وجود دارند که فعالیت آنها بر پایه فعالسازی آلارم ها است. به همین دلیل باید طوری این قابیلت ها را تنظیم کنید که با یکدیگر دچار تداخل نگردند. برای مثال آیا می خواهید سیستم آلارم ها را برای قابلیت عبور از خط (Line Crossing) تنظیم نمایید یا برای قابلیت تشخیص دستکاری (Tamper Detection)؟ زیرا این دو قابلیت، هر کدام تصاویر را برای اهداف مختلفی جستجو می نمایند و با یکدیگر متفاوت هستند. توصیه می گردد این قابلیت را به نحوی تنظیم نمائید که هشدارها به بیش از یک نفر ارسال گردند زیرا ممکن است مواقعی پیش آید که شخص مذکور در دسترس نبوده و باید شخص جایگزین برای مطلع شدن از آلارم ها وجود داشته باشد. اگر حتی در محل فردی را بعنوان اپراتور و نگهبان استخدام نموده اید، با این حال باز هم توصیه می گردد از این قابلیت، در صورت وجود استفاده نمایید زیرا ممکن است مواقعی پیش اید که اپراتور مجبور به ترک اتاق مانیتورینگ شود.

کاربرد های قابلیت تشخیص خرابکاری

با استفاده از قابلیت Tamper Detection دسترسی شما به سیستم مداربسته خود در هر مکانی که باشید میسر خواهد بود و می تواید به طور کامل بر مکان مورد نظر خود نظارت و کنترل داشته باشید. از مهمترین کاربردهای این فناوری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • در مواقعی که دوربین مداربسته مورد اصابت ضربات فیزیکی قرار گرفته و از جای خود جابجا شود.
  • در صورتی که فردی قصد قطع کردن برق دوربین را داشته باشد.
  • فردی لنز دوربین مدار بسته را با شیئی بپوشاند و از ثبت تصاویر آن جلوگیری کند.
  • چنانچه فردی با قرار دادن شیئی روبروی دوربین، دید آن را مختل نموده و مانع از کار دوربین شود.
  • برای جلوگیری از ارسال هشدار های کاذب در این سیستم، می توان قابلیت Tamper detection برای ارسال هشدارها بر اساس ویژگی ها و مدت زمان وقوع اختلال تنظیم نمود، به طوری که برای مثال افتادن یک برگ درخت و رد شدن آن از روی لنز منجر به فعال شدن آلارم ها نگردد.

مزایای فناوری Tamper Detection

فناوری تشخیص دستکاری دارای مزایای بی شماری است که در ادامه بر برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • طبیعتا هیچ کسی نمی تواند به صورت ۲۴ ساعته مستقیما بر سیستم مداربسته خود نظارت داشته باشد و از دستکاری و خرابکاری ها جلوگیری کنید. اما با وجود قابلیت Tamper Detection این امکان وجود دارد که شما بتوانید  و با استفاده از موبایل، لپ تاپ و… بر اوضاع نظارت داشته باشید.
  • در مکان های جرم خیز که مجرمین قصد آسیب رساندن به دوربین مدار بسته را دارند این قابلیت سریعا به مامورین و نگهبانان هشدارهای لازم را می دهد.
  • در مدارس نیز در صورت استفاده از دوربین مدار بسته مفید است برای مثال ممکن است که یک توپ بازی یا سایر ادوات ورزشی به دوربین برخورد کرده و آن را از کار بیاندازد.
  • در مواقعی که دوربین در محلی نصب شده که درختان زیادی در آن وجود دارد و شاخه ها و برگ های بر اثر باد و طوفان در کار دوربین ها اختلال ایجاد می کنند.