x
نحوه‌ی طراحی پروژه‌ی کوچک دوربین مدار بسته-CCTV

سه‌شنبه 16 مرداد 1397
بازدید: 2511 بار

در این مقاله فرایند گام به گام طراحی یک سیستم دوربین مدار بسته‌ی موفق را به شما آموزش می‌دهیم.

همه چیز با مشتری شروع می‌شود. قبل از اینکه در مورد طراحی سیستم دوربین مدار بسته فکر کنید، باید بدانید که مشتری شما کیست و چه نیازها، انتظارات و بودجه‌ای برای پروژه دوربین مدار بسته خود در نظر دارد.

نوع مشتریانی که در پروژه‌های دوربین مدار بسته سرمایه‌گذاری می‌کنند:

 

۱- شرکت‌های بزرگ

 

آنها شرکت‌های خصوصی مانند بانک‌ها، کارخانه‌ها، مراکز خرید، رستوران‌ها و غیره هستند. توجه داشته باشید که در این طبقه‌بندی، انواع فعالیت‌های مختلف از تولید تا آموزش، تجارت و خدمات در نظر گرفته می‌شود.
 

طراحی پروژه دوربین مدار بسته برای این نوع مشتری معمولا شامل زمان و تعهد است، زیرا اغلب اوقات شما با چندین شرکت دیگر در رقابت هستید.

مشتری شرکتی در بیشتر موارد، بهترین طراحی را برای پروژه دوربین مدار بسته خود می‌خواهد و حاضر است بابت آن هزینه بالاتری پرداخت کند. چرا که به سیستم دوربین مدار بسته با کیفیت بالا نیاز دارد و مایل است پروژه را به کسی بدهد که پایین‌ترین قیمت را برای آن پیشنهاد می‌دهد.

مشتری‌هایی مانند بانک‌ها، معمولا دوربین‌های مدار بسته را برای شعبات مختلف در سراسر کشور خریداری می‌کند.

آیا تا به حال تصور کرده‌اید که شرکت شما پروژه‌ای عظیم در این سطح داشته باشد که در آن مشتری بخواهد، مثلا ۳۰،۰۰۰ دوربین‌های تحت شبکه خریداری کند؟

  در همچین مواردی، لازم است نماینده تجاری خبره‌ای داشته باشید که در ارائه‌ی شفاف و هدفمند طرح پیشنهادی به مشتری مسلط باشد. وظیفه‌ی نماینده در چنین مواردی متقاعد نمودن مشتری برای خرید از شرکت شما و نشان دادن برتری شما نسبت به سایر رقبا است.

۲- مسکونی

آنها مشتری‌هایی کوچک هستند که نیاز به سیستم دوربین مدار بسته در خانه و یا محل کوچک کسب و کار خود دارند. برای این نوع از مشتریان اغلب اوقات به شخص تصمیم گیرنده دسترسی مستقیم دارید.

 
 این نوع پروژه‌های دوربین مدار بسته اغلب دارای قیمتی پایین هستند و مشتری نیز به دوربین‌های زیادی برای نظارت بر منزل یا دفتر کار خود نیاز ندارد.

اطمینان حاصل نمایید که طراحی پروژه دوربین مدار بسته با بودجه مدنظر مشتری مطابقت داشته باشد.

فقط مراقب باشید که راهکار ارزان قیمت و با کیفیت پایین را به مشتری خود ارائه ندهید، زیرا احتمال بروز مشکلات را افزایش داده و منجر به پشتیبانی فنی مضاعف و نارضایتی مشتری می‌شود.

 

۳- دولت

 آنها مشتریانی هستند که سطح بالایی از تعهد را از عرضه کننده تقاضای می‌کنند، زیرا روند و پرونده‌های زیادی در این میان وجود خواهد داشت. تصمیم‌گیری آنها به چندین عامل بستگی دارد، مهمترین آنها مطابقت با مشخصات فنی مدنظر آنها با کمترین قیمت ممکن است.

فروش پروژه دوربین مدار بسته به دولت، راهی طولانی دارد، درست همانند شرکت‌ها، پروسه تصمیم‌گیری در آنها زمان‌بر بوده و خط قرمزهای زیادی در آن وجود دارد.

در اغلب موارد، برای ارائه هر محصول یا خدمات به دولت، لازم است که در مناقصه عمومی که رقابتی بزرگ و تهاجمی است شرکت کنید؛ چرا که پروژه‌ها معمولا بزرگ هستند و هزینه‌ی آن به میزان قابل توجهی بالا خواهد بود.

سوالات پیش رو در طراحی پروژه‌ی سیستم دوربین مدار بسته

 

۱٫      مشتری در چه نقاطی نیاز به نصب دوربین‌های مدار بسته دارد؟

مشتری معمولا مکان‌هایی که وی می‌خواهد نظارت کند را نشان می‌دهد. او احتمالا بهتر می‌داند که در چه نقاطی به نصب دوربین نیاز است تا مشکل حل شود.

بگذارید مشتری بداند که شما می‌خواهید نظر او را در رابطه با مشکل بدانید تا با توجه به آن بهترین راهکار ممکن را طراحی کنید.

۲٫       هدف از نصب دوربین‌های مدار بسته چیست؟

 

باید از هدف مشتری در نصب سیستم جدید دوربین مدار بسته مطلع باشید. مثلا در مورد یک فروشگاه، آیا مشتری فقط می‌خواهد افراد حاضر در فروشگاه را بدون جزئیات بسیار دقیق ببیند یا اینکه با جزئیات دقیق مشخص کند که فرد خاص چه کسی است؟

مشکل بسیار رایج در این مورد این است که مشتری بعد از اتفاقی خاص، قصد شناسایی چهره‌ی سوژه را دارد، اما رزولوشن دوربین‌ها به قدری نیست که بتوان با آن فرد را شناسایی کرد، اینجاست که مشتری ناراضی می‌شود و شما را سرزنش خواهد کرد.

۳٫       هدف از نصب سیستم، پیشگیری از اتفاق است یا واکنش در مقابل آن؟

آیا مشتری می‎خواهد از سرقت جلوگیری کند یا فیلم آن را برای شواهد بیشتر ضبط کند؟

دقیقا هر آنچه را که مشتری می‌خواهد به او ارائه دهید، اگر او می‌خواهد تمامی اتفاقات ضبط شده را بعدا مشاهده کند، به او سیستم نظارت در زمان واقعی را ارائه ندهید.

 

۴٫      به ضبط فیلم با چه مدت زمانی نیاز است؟

شاید مشتری ضبط یک ساله را از شما درخواست کند؛ نباید نگران باشید، چون گاهی اوقات آنها نمی‌دانند که این یک درخواست عادی نیست و می‌تواند هزینه بسیار زیادی برای آنها داشته باشد.

 

۵٫      چه کسانی به سیستم دوربین مدار بسته دسترسی داشته باشند؟

آیا مشتری می‌خواهد تمامی اعضا یا کارکنان به نظارت و تهیه‌ی بک آپ از تصاویر سیستم، دسترسی داشته باشند؟ یا فقط اجازه مشاهده‌ی تصاویر زنده را داشته باشند؟

این موضوع بسیار مهم است، چون بسیاری از افرادی که به سیستم دسترسی دارند، می‌توانند باعث بروز مشکلاتی از جمله استفاده نادرست از تصاویر، تخریب شواهد و یا تغییر تنظیمات سیستم شوند.

۶٫      آیا به قابلیت مشاهده از راه دور نیاز است؟

اگر مشتری قابلیت دسترسی از راه دور را تقاضا کند، باید زیرساخت مناسب برای انجام این کار را داشته باشد، مانند لینک اینترنتی و پیکربندی درست برای ارسال تصاویر به اینترنت.

طراحی پروژه کوچک دوربین مدار بسته

 

علاوه بر سوالاتی که می‌توان از مشتری پرسید، ، با بررسی سایت برای مطالعه جزئیات قبل از ارائه راهکار، می‌توانید طرح اولیه‎ای از پروژه خود را شروع کنید.

تصمیم‌گیری در مورد نصب دوربین‌های مدار بسته به شما بستگی دارد، استفاده از پرسشنامه اولیه فقط برای دانستن نظر مشتری است و در نهایت این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که دوربین‌ها را در چه نقاطی نصب کنید و دلایل آن را توضیح دهید.

 

دوربین و لنز مناسب را انتخاب کنید

برای ذخیره‌سازی تصویر، بهتر است از دوربین‌هایی با لنزهای وریفوکال برای تنظیم زاویه و سطح زوم استفاده کنید، همچنین دوربین‌های با رزولوشن بالا برای تشخیص افراد کارآمدتر خواهد بود.

داشتن یک سیستم پیشگیرانه نیز بسیار کارآمد است، اگرچه مجوز دسترسی به تصویر در زمان واقعی به افراد داده نشود، اما پخش تصاویر در حال ضبط از مانیتوری که در معرض دید عموم باشد، نشان می‌دهد که مکان تحت نظارت است و می‌تواند باعث کاهش میزان سرقت شود.

 

طول دوره‌ی ضبط، چه مدت باشد؟

 

برای پروژه‌های معمولی و کوچک بهتر است مدت زمان ضبط ۱۵ یا حداکثر ۳۰ روز باشد. مشتری می‌تواند از راه دور به سیستم‌های مداربسته دسترسی داشته و امتیاز تهیه‌ی بک آپ از تصاویر را داشته باشد. کارکنان فقط برای جستجو و مشاهده‌ی زنده به سیستم دوربین مدار بسته دسترسی دارند و قادر به گرفتن بک آپ از تصاویر نیستند.

 

مشاهده دوربین مدار بسته از راه دور

 

برای مشاهده از راه دور، لازم است که برخی از قوانین خاص را در محل داشت. رمز عبور پیش فرض دستگاه ضبط سیستم را عوض کنید و در صورت امکان از VPN (شبکه خصوصی مجازی) برای افزایش سطح امنیت استفاده کنید.

چه سیستم دوربین مدار بسته‌ای بهتر است؟

سیستم آنالوگ یا تحت شبکه، مسئله این است…

هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، چرا که هر سیستم دارای مزایا و معایبی است، اما برای پروژه‌های معمولی و کوچک، می‌توان گفت سیستم آنالوگ بهتر است.

 

راهکار پروژه کوچک سیستم مدار بسته

 

سیستم مدار بسته آنالوگ با دستگاه DVR و دوربین دام با لنزهای وریفوکال و رزولوشنFull HD (1920 x 1080)  می‌تواند کیفیت لازم برای شناسایی بهتر افراد را فراهم آورد.

 

دستگاه DVR  را می‌توان به اینترنت متصل کرد تا امکان مشاهده تصاویر از راه دور نیز فراهم گردد.