x
نقشه گرمايي- هیت مپ چگونه است؟

یکشنبه 22 مهر 1397
بازدید: 2287 بار

در سال های گذشته پیشرفت های چشمگیری در تکنولوژی دوربین های تحت شبکه صورت گرفته است وقابلیت های بی شماری به ان افزوده گشته است. این قابلیت ها می توانند کاربردهای فراوانی در کسب و کارهای مختلف داشته باشند. به وسیله زیر مجموعه های توابع تجزیه و تحلیل VCAامکانات پردازشی بسیاری در اختیار کاربران قرار گرفته است. از جمله این توابع می توان به قابلیت نقشه گرمایی یا Heatmap اشاره نمود.

با استفاده از این قابلیت که بیشتر در کسب و کارهای تجاری و فروشگاه ها کارایی دارد می توانید نقاط پر رفت و آمد و یا کم تردد مکان تجاری خود را مشخص نموده و بر طبق آمار به دست آمده استراتژی های مناسبی را جهت نحوه چیدمان و نوع کالای مورد نظر و نیز سایر عوامل مهم در افزایش فروش اتخاذ نمایید.

کاربرد نقشه های گرمایی

این قابلیت با ارائه اطلاعات واضح تری از نحوه رفت و آمد و تردد مشتریان در بازه های زمانی مختلف راهکار های بهتری را در نحوه مدیریت یک مجموعه تجاری در اختیار کاربر گذاشته و باعث ارتقا نحوه خدمت رسانی به مشتریان فروشگاه نیز می گردد.

نقشه های گرمایی این امکان را به  شما می دهند تا در اسرع وقت نقاط شلوغ، مناطق کم رفت و آمد و …  را در فروشگاه خود شناسایی کنید. تصاویر گرفته شده در زمان واقعی و همچنین در بازه های زمانی مختلف توسط دوربین های شبکه (IP) به شما کمک می کنند تا الگوهای ترافیک مشتری را ارزیابی نمایید. این اطلاعات در هر نقطه از شبکه در دسترس خواهد بود.

نحوه عملکرد

به عنوان مثال زمانی که تردد مشتریان در یک نقطه خاص از فروشگاه افزایش می یابد، نقشه های گرمایی این مناطق را با رنگ های متفاوتی ارائه می کنند که نشان دهنده نحوه توزیع مشتریان و تراکم افراد در نقاط مختلف فروشگاه است. برای مثال نقاط قرمز نشان دهنده نقاط پرتراکم است. در حالیکه نقاط سبز نشان از ترافیک جمعیتی کمتری است. و یا برای مثال رنگ آبی نشان دهنده نقاطی است که اغلب بازدید کننده ای ندارد. لازم به ذکر است که این فناوری اطلاعات زمانی دقیقی را نیز در دسترس کاربر می گذارند که نشان دهنده بازه زمانی مربوط به اوج شلوغی فروشگاه، زمان های رکود و سایر اطلاعات مربوطه است.

خروجی داده های مربوط به دوربین های مداربسته با تکنولوژی نقشه های گرمایی را می توان به صورت نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه در اختیار کاربر گذاشت. به این شرح که در نمودار روزانه، میزان تراکم جمعیت در هر ساعت و در نمودار هفتگی و ماهانه میزان تراکم در هر روز به صورت عددی قابل مشاهده است.

نکته قابل توجه این است که در تکنولوژی نقشه های گرمایی بر خلاف نام آن از هیچگونه اطلاعات مربوط به تغییرات گرمایی یا دما استفاده نشده است.